Póki co, Kyudo jest mało popularne w Polsce - niełatwo więc zdobyć odpowiednie wyposażenie do jego praktykowania. Najważniejszy jest oczywiście łuk z odpowiednią cięciwą, strzały i rękawica. Inne akcesoria można kupować stopniowo w sklepach internetowych lub wykonać samemu.

Klub Kyudo Ayame na start zapewnia sprzęt potrzebny do rozpoczęcia przygody z Kyudo. A każdy kto w pewnym momencie poczuje, że wpadł jak Alicja do krainy czarów może wyposażać się we własny sprzęt.

---

Oto kilka wskazówek:

yumi japoński łuk

W sklepach internetowych można kupić wszystkie elementy do zrobienia strzał (ya) i spróbować zbudować swoje własne spersonalizowane strzały, lecz to zadanie jest dla "majsterkowiczów". Jeśli jednak brak Ci odpowiednich zdolności manualnych to bez problemu można też kupić gotowe strzały w sklepach z asortymentem do Kyudo.

ya strzały do kyudo
yugake rękawica do kyudo

Rękawica jest obok łuku najważniejszym elementem wyposażenia łucznika i bez niej nie można w sposób właściwy nauczyć się strzelania z japońskiego łuku. Niestety jest też jedną z droższych i najbardziej osobistych części tego wyposażenia. Rękawicę można kupić w sklepach europejskich lub japońskich ze sprzętem do kyudo. Rękawice powinny być szyte na miarę, na podstawie wcześniej wysłanych skanów dłoni. 

Shitagake (wewnętrzną bawełnianą rękawicę) i kakebukuro (bawełniany lub jedwabny pokrowiec na rękawicę) można uszyć samemu.

Kyudo-gi, czyli koszulę można uszyć we własnym zakresie z białej tkaniny bawełnianej, choć oczywiście są dostępne w sklepach z wyposażeniem Kyudo. Pozostałe części ubioru łucznika raczej trudno zastąpić lub uszyć, polecamy więc zakupy w wyspecjalizowanych sklepach, zwłaszcza japońskich, gdzie są tańsze niż w Europie. Należy pamiętać, że dolna część stroju hakama występuje w wersji damskiej i męskiej. Natomiast buty tabi kupicie w każdym sklepie z wyposażeniem do wschodnich sztuk walki.

 

tabi hakama kyudo-gi

strój do kyudo