Historia Ayame

Home Historia Ayame

Pod koniec 2012 roku, w kyudo’wym, pabianicko-łódzkim klubie KAI cztery z trenujących tam dziewcząt postanowiły pójść własną ścieżką i założyły żeński odłam, który został nazwany później Ayame, co oznacza nazwę kwiatu „irys”.

Główną siłą napędową założenia osobnego klubu była chęć odwołania się do tradycji „kobiet samurajów” i zaznaczenie roli kobiet we współczesnym środowisku japońskich sztuk walki w naszym kraju. W maju 2014 roku członkinie klubu przystąpiły do Polskiego Stowarzyszenia Kyudo, a grupa zaczęła zrzeszać wszystkich chętnych, bez względu na wiek i płeć, którzy chcą trenować tradycyjne łucznictwo japońskie.

Jednak Ayame nie miałoby szans na powstanie, gdyby nie wcześniejsze wydarzenia i działalność Klubu KAI. A jeszcze wcześniej – działań prowadzonych przez UKS Budo-Łódź.

Duże znaczenie dla popularyzacji kultury japońskiej i języka japońskiego w szerszym zakresie miały także prace członków Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy (od roku 2006), czy łódzkiego oddziału Towarzystwa Polsko-Japońskiego (powstało w 1982 roku).

Wszystkie te organizacje łączy nazwisko Masakatsu Yoshidy, bez którego z pewnością nie mielibyście okazji przeglądać tej strony (bo nie byłoby naszej grupy), a kyudo w Łodzi wyglądałoby z pewnością zupełnie inaczej.

Zatem zapraszamy na historyczną podróż do korzeni kyudo w Łodzi 🙂