Wydawałoby się, że skoro to już trzecia edycja, to wszystko powinno pójść jak z płatka. Nic bardziej mylnego. Wiele detali pozostawało w zakresie niedomówień i niedopowiedzeń, zmiany następowały dynamicznie. Ale miejmy nadzieję, że powołana Rada OLK, składająca się z przedstawicieli biorących w niej udział ośrodków, doprowadzi finalnie do uporządkowania przedsięwzięcia.
Pierwsza tegoroczna odsłona obyła się w Mysiadle (siedzibie klubu Tametomo).
Podczas otwarcia Prezes PSK wręczył dyplomy kolejnych stopni mistrzowskich. Była to chwila historyczna, bo Bogdan Mytnik jako pierwszy Polak odebrał sporych rozmiarów poświadczenie, że jest posiadaczem stopnia godan (5 dan). Jest to w pełni zasłużony i wypracowany tytuł. W Europie takich osób jest niewiele ponad 100.
Wspominaliśmy już o tym, ale jeszcze raz szczerze i serdecznie gratulujemy (również pozostałym osobom). Życząc równie utalentowanych następców.
Tegorocznym novum było uruchomienie w przededniu turnieju warsztatów, pod ogólnym hasłem „nauczanie kyudo”. Pomimo braku informacji o programie (wiedzieliśmy tylko, że „pierwsze spotkanie będzie skupiało się na podstawach”) przybyła całkiem duża grupa uczestników.
Główny „wykładowca” – Andrzej Kentaro Pindur – jako osoba z dogłębną wiedzą zarówno na temat kyudo, ale również tradycji, kultury i języka Japonii, mówiący z pasją i zaangażowaniem sprawił, że kilka godzin wykładu wcale się nie dłużyło. Pewnie część „słuchaczy” wolałaby większego udziału warsztatów praktycznych. Ale (i tu zdziwienie) równie duża część miała sporo problemów z pojęciami, które wydaje się, że powinny być dobrze znane (choćby z Kyudo Manuala). Zatem taka powtórka materiału z pewnością wyjdzie na dobre.
Na koniec jednak była szansa na „podziurawienie” przygotowanych tarcz (skoro już wpisowe pokrywało amortyzację wyposażenia, to czemużby nie ?).
W niedzielę 8 drużyn przystąpiło do turniejowej rywalizacji. Przedstawiciel organizatorów zabronił się chłopakom nagrywać. A ponieważ ayamowa drużyna nie miała z sobą rezerwowego zawodnika, trenera ani nawet masażysty lub psychologa – nie mamy żadnych zdjęć ☹
Jest jednak tabela wyników, która sprawiła nam duuużą radość (a pewnie i była zaskoczeniem dla pozostałych).
Team Ayame w składzie: Tomek Kawełczyk, Tomek Banasiak i Maksym Mikulski zostawiła za sobą pozostałe drużyny!
Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 2.03 (warsztaty) i 3.03 (turniej) w Wiśniowej Górze. Szczegóły w naszym kalendarzu.
Zapraszamy i do zobaczenia!
P.S. Dla tych, którzy nie byli obecni na pierwszej części warsztatów – krótki spis treści (zagadnienia o których była mowa). Spora część tematów była już poruszana na naszej stronie, więc przy okazji możecie kliknąć i przypomnieć sobie o co może chodzić. Ale warto było być na miejscu, bo zagadnienia omawiane były z różnych perspektyw. Zrobiłem sporo notatek, które na pewno przydadzą się przy kolejnych wpisach i treningach.
- Historia kyudo
- Kyudo Manual
- Statystyka
- Raiki shagi i Shaho-kun
- Etyczność kyudo
- Zachowanie w dojo
- Cele kyudo
- Kyudo a sport
- Sanmi ittai
- Kihontai
- Części dojo
- Łuk
- Strzały
- Kake
- Rodzaje keiko
- Ubranie
- Bezpieczeństwo
Całkiem tego sporo jak na jedno spotkanie…