Mediateka – blogi

Home Mediateka – blogi

Jeśli znasz fajny blog poświęcony kyudo, który warto byłoby przeglądać – daj nam znać.
Poniżej nasz subiektywny wybór. Niektóre blogi (te aktywne) są odświeżane, do tych mniej aktywnych podajemy tylko link.

Inne języki

Dwujęzyczny (JP i EN) magazyn na temat kyudo.


Blog naszego rodaka mieszkającego w Irlandii i zajmującego się robieniem łuków do kyudo!


 • 9 czerwca 2021 Growing madake / moso bamboo from seeds in Ireland
  Not sure why exactly but the prices for bamboo went up in the last 1-2 years. I know this happened with the timber / wood, maybe bamboo falls under this category. Anyway I was interested in growing bamboo myself – after all, Japanese bamboo (madake) is harvestable for yumi making at 3 to 5 years […]
 • 4 maja 2021 Yumi making – finishing core and faces (2nd yumi)
  Once the workshop and tools were in place I continued the work on the yumi. I put a long straight wooden rail into the vice, tied the core to it at one end so it didn’t slide, and worked with the bailey plane to flatten the core. This was in the end more accurate than […]

Znakomity blog na temat kyudo i kyujutsu. Detaliczne rozważania na temat Mokuroku. A zatem lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się Heki-ryu. Ale dla innych również bardzo interesujące.


 • 23 stycznia 2022 ZWEIUNDFÜNFZIG
  中 段 – CHUDAN  彀 – YAGORO 見る – MIRU drei elementare Übungsschwerpunkte chudan – yagoro – mi  
 • 23 grudnia 2021 EINUNDFÜNFZIG
  いかに せん : ikani sen : Gibs auf ! wann es sinnlos ist weiterzumachen mugonka 5

Fajne króciutkie wpisy, cytaty, urywki myśli. Prawdziwie blogowo.

 • 9 stycznia 2022 Équilibre haut et bas
  On sait que l’équilibre entre les deux cotés doit être réalisé . Il se pourrait bien qu’un autre existe entre le haut et le bas du corps avec le tandem pour centre et il évolue en puissance pendant hikiwake. A aucun moment le haut ou le bas ne prenant le dessus sur son symétrique. L’intérêt […]
 • 29 grudnia 2021 Hanare Torikake
  Au risque d’utiliser les doigts, l’auriculaire et l’annulaire groupés et repliés s’écartèlent de l’index et majeur, jusqu’à zanshin. Les quatre doigts ne sont pas associés mais dissociés par paire. Cet éloignement à accentué hanare et stabilisé torikake et le boshi. Le but initial était que l’index et le majeur puissent se glisser entre le pouce […]
Super blog Kyo (kolegi od Honda-ryu). Mnóstwo wiedzy. Tyle, że po chińsku… 🙂


Świetny angielskojęzyczny blog. Mnóstwo rzetelnych informacji podanych na wysokim poziomie.

Blog mieszkającego w Japonii gaijina (ZackyChan), który wykorzystuje czas na poznawanie budo.

Dość dawno nie aktualizowany (a szkoda…) blog Jean’a Murphy – wydawcy “The Journal of the South Carolina Kyudo Renmei”. Mimo wszystko warto zajrzeć bo sporo ciekawych przemyśleń.

AKTOP to skrót od L’Amicale de Kyudo Traditionnel d’Origine Protégée (czyli mniej więcej Przyjaciele Tradycyjnego Kyudo). Sporo ciekawych filmów i opisów dotyczących historii i tradycji.

Blog Tajwańczyka profesjonalnie zajmującego się grami komputerowymi. Ale robi też dobre zdjęcia i zajmuje się kyudo, więc fragment poświęcony japońskiemu łucznictwu godny polecenia.

Po japońsku

Senseia Kurosu przedstawiać w zasadzie nie trzeba (tym bardziej, że był w Polsce). Badacz kyudo, posiadacz olbrzymiej wiedzy i archiwum na ten temat, popularyzator i nauczyciel kyudo. Ale również instruktor nurkowania!

Blog działa od 2007 roku. Trzeba koniecznie najpierw przeczytać kim był Dongfang Bubai i obejrzeć filmik, gdzie widać pewną rzadką broń miotaną 🙂

Blog znanego Makinori Matsuo, niegdyś z Budo Daigaku a obecnie Tsukuba University, gdzie zajmuje się oczywiście kyudo.

Fajny blog o kyudo (chociaż forma nie powala…). Warto zajrzeć do archiwum.

Wpisy o kyudo przeplatają się z ekologią a nawet drukiem 3D. Ale warto wybrać fragmenty dotyczące fizyki strzelania.

Blog Senseia Sekine – wytrawnego znawcy Heki-ryu Insai-ha, nauczyciela na wielu europejskich seminariach Heki. Niestety od jakiegoś czasu nie aktualizowany.

Autor nazywający się “zziajanym tatuśkiem” 😉 postawił sobie za cel trafienie 100 strzał z rzędu. I udało mu się to osiągnąć! Kolejny cel to kolejne 100 trafień, ale tym razem w mniejsze (24 cm) mato.

Takahashi Daichi urodził się w 1989 roku. Jak na takiego młodziaka ma sporą wiedzę, którą dzieli się na blogu i filmikach.

Fajne uwagi Szymona Łuczyńskiego (po japońsku Yumi Simon) – renshi. Komentarze i wyjaśnienia do Kyohon, ale też mnóstwo fajnych porad i filmików.

Blog Pana Katō ze sklepu z kyudowym sprzętem w Nagoi. Pan Katō specjalizuje się z naprawianiu starych kyudowych kake i opisuje to z detalami.

W Ayame dobrze wiemy, że ładne dziewczyny też nieźle strzelają. A tu oficjalny blog Mai Hagimoto – modelki i osobowości radiowej. No i do tego 3 dan kyudo.

Kopalnia wiedzy kyudowej w dwóch odsłonach Yumihiki. Warto się zagłębić.

Fenomenalny blog panów Mine i Sakurai z Nagoi. Pierwszy zajmuje się Ogasawara-ryu, a drugi – Bisshu Chikurin-ha (linia Uozumi). Dużo wiedzą o koryu no i znają się z Senseiem Tokudą 🙂

Autor o swoim blogu: Chciałbym stworzyć miejsce, do którego mogę wrócić, gdy się zgubię, pamiętając o tym, co muszę zrobić, upraszczając rzeczy trudne do zrozumienia i utrzymując porządek w myślach o Kyudo.

Blog na wiele różnych tematów, ale część o kyudo (można wybrać kategorię) całkiem spora i z wieloma fajnymi informacjami i zestawieniami.

Blog (nadal aktywny) z 10-letnią historią to jest coś! Autor zapisuje swoje przemyślenia na temat różnych aspektów kyudo.

Dość świeży blog Pana Hiroaki z Nara. Ale sporo fajnych materiałów wrzuca i przypomina.