Mediateka – blogi

Home Mediateka – blogi

Jeśli znasz fajny blog poświęcony kyudo, który warto byłoby przeglądać – daj nam znać.
Poniżej nasz subiektywny wybór. Niektóre blogi (te aktywne) są odświeżane, do tych mniej aktywnych podajemy tylko link.

Inne języki

Dwujęzyczny (JP i EN) magazyn na temat kyudo.


Blog naszego rodaka mieszkającego w Irlandii i zajmującego się robieniem łuków do kyudo!


 • 9 czerwca 2021 Growing madake / moso bamboo from seeds in Ireland
  Not sure why exactly but the prices for bamboo went up in the last 1-2 years. I know this happened with the timber / wood, maybe bamboo falls under this category. Anyway I was interested in growing bamboo myself – after all, Japanese bamboo (madake) is harvestable for yumi making at 3 to 5 years […]
 • 4 maja 2021 Yumi making – finishing core and faces (2nd yumi)
  Once the workshop and tools were in place I continued the work on the yumi. I put a long straight wooden rail into the vice, tied the core to it at one end so it didn’t slide, and worked with the bailey plane to flatten the core. This was in the end more accurate than […]

Znakomity blog na temat kyudo i kyujutsu. Detaliczne rozważania na temat Mokuroku. A zatem lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się Heki-ryu. Ale dla innych również bardzo interesujące.


 • 21 września 2021 SECHSUNDVIERZIG
  弓 に 準  を 當る 事 – YUMI NI ZIYUN (W)O ATARU KOTO sich die Gesetzmäßigkeiten des Bogens zu eigen machen ! yumi ni ziyun o ataru koto
 • 5 września 2021 FÜNFUNDVIERZIG
  Intermezzo 2 弓返 YUGAERI, 上押し UAOSHI,下押し SHTAOSHI Intermezzo 2

Fajne króciutkie wpisy, cytaty, urywki myśli. Prawdziwie blogowo.

 • 30 sierpnia 2021 Mou pour affronter la puissance.
  Avant Uchiokoshi le corps relâché rentre dans l’arc à partir du bassin. L’équilibre en place, ou plutôt le centre de gravité appuyé dans l’ouverture de l’arc, la juste balance est en place. Mais ce n’est pas les muscles du corps, la masse du corps uniquement répond à la tension de l’arc, en équilibre. Nous voila […]
 • 3 lipca 2021 A nous de trouver
  Grâce au manuel et aux sensei, on connaît exactement ce qu’on doit réaliser, mais à nous de trouver comment y parvenir. Toutes les recherches sont personnelles, dans l’intimité de chacun, aussi extraordinaires les unes que les autres. L’issue est commune.
Super blog Kyo (kolegi od Honda-ryu). Mnóstwo wiedzy. Tyle, że po chińsku… 🙂


 • 12 października 2021 #木村拓哉
  這讓練弓道的人怎麼低調啊! 點擊圖片可進入鏈接觀看影片👍
 • 4 października 2021 #玻璃纖維弓的誕生
  大家好,我是Kyo桑。  1967年7月於荷蘭阿默斯福特市舉辦的 […]

Świetny angielskojęzyczny blog. Mnóstwo rzetelnych informacji podanych na wysokim poziomie.

Blog mieszkającego w Japonii gaijina (ZackyChan), który wykorzystuje czas na poznawanie budo.

Dość dawno nie aktualizowany (a szkoda…) blog Jean’a Murphy – wydawcy “The Journal of the South Carolina Kyudo Renmei”. Mimo wszystko warto zajrzeć bo sporo ciekawych przemyśleń.

AKTOP to skrót od L’Amicale de Kyudo Traditionnel d’Origine Protégée (czyli mniej więcej Przyjaciele Tradycyjnego Kyudo). Sporo ciekawych filmów i opisów dotyczących historii i tradycji.

Blog Tajwańczyka profesjonalnie zajmującego się grami komputerowymi. Ale robi też dobre zdjęcia i zajmuje się kyudo, więc fragment poświęcony japońskiemu łucznictwu godny polecenia.

Po japońsku

Senseia Kurosu przedstawiać w zasadzie nie trzeba (tym bardziej, że był w Polsce). Badacz kyudo, posiadacz olbrzymiej wiedzy i archiwum na ten temat, popularyzator i nauczyciel kyudo. Ale również instruktor nurkowania!

Blog działa od 2007 roku. Trzeba koniecznie najpierw przeczytać kim był Dongfang Bubai i obejrzeć filmik, gdzie widać pewną rzadką broń miotaną 🙂

Blog znanego Makinori Matsuo, niegdyś z Budo Daigaku a obecnie Tsukuba University, gdzie zajmuje się oczywiście kyudo.

Fajny blog o kyudo (chociaż forma nie powala…). Warto zajrzeć do archiwum.

Wpisy o kyudo przeplatają się z ekologią a nawet drukiem 3D. Ale warto wybrać fragmenty dotyczące fizyki strzelania.

Blog Senseia Sekine – wytrawnego znawcy Heki-ryu Insai-ha, nauczyciela na wielu europejskich seminariach Heki. Niestety od jakiegoś czasu nie aktualizowany.

Autor nazywający się “zziajanym tatuśkiem” 😉 postawił sobie za cel trafienie 100 strzał z rzędu. I udało mu się to osiągnąć! Kolejny cel to kolejne 100 trafień, ale tym razem w mniejsze (24 cm) mato.

Takahashi Daichi urodził się w 1989 roku. Jak na takiego młodziaka ma sporą wiedzę, którą dzieli się na blogu i filmikach.

Fajne uwagi Szymona Łuczyńskiego (po japońsku Yumi Simon) – renshi. Komentarze i wyjaśnienia do Kyohon, ale też mnóstwo fajnych porad i filmików.

Blog Pana Katō ze sklepu z kyudowym sprzętem w Nagoi. Pan Katō specjalizuje się z naprawianiu starych kyudowych kake i opisuje to z detalami.

W Ayame dobrze wiemy, że ładne dziewczyny też nieźle strzelają. A tu oficjalny blog Mai Hagimoto – modelki i osobowości radiowej. No i do tego 3 dan kyudo.

Kopalnia wiedzy kyudowej w dwóch odsłonach Yumihiki. Warto się zagłębić.

Fenomenalny blog panów Mine i Sakurai z Nagoi. Pierwszy zajmuje się Ogasawara-ryu, a drugi – Bisshu Chikurin-ha (linia Uozumi). Dużo wiedzą o koryu no i znają się z Senseiem Tokudą 🙂

Autor o swoim blogu: Chciałbym stworzyć miejsce, do którego mogę wrócić, gdy się zgubię, pamiętając o tym, co muszę zrobić, upraszczając rzeczy trudne do zrozumienia i utrzymując porządek w myślach o Kyudo.

Blog na wiele różnych tematów, ale część o kyudo (można wybrać kategorię) całkiem spora i z wieloma fajnymi informacjami i zestawieniami.

Blog (nadal aktywny) z 10-letnią historią to jest coś! Autor zapisuje swoje przemyślenia na temat różnych aspektów kyudo.

Dość świeży blog Pana Hiroaki z Nara. Ale sporo fajnych materiałów wrzuca i przypomina.