Mediateka – blogi

Home Mediateka – blogi

Jeśli znasz fajny blog poświęcony kyudo, który warto byłoby przeglądać – daj nam znać.
Poniżej nasz subiektywny wybór. Niektóre blogi (te aktywne) są odświeżane, do tych mniej aktywnych podajemy tylko link.

Inne języki

Dwujęzyczny (JP i EN) magazyn na temat kyudo.


 • 2 kwietnia 2020 WEB KYUDO EXHIBITION
  期間限定でWEB弓道写真展サイトをオープン致しました。 少しでも弓道場にいる様な気持ちになって頂けたら幸いです […]
 • 12 marca 2020 【征矢弓具】弽メンテナンスパックのお知らせ
  コロナの影響で弓道場に行けない日々が続きますね。三月中は自粛となった道場も多いのではないでしょうか。 そこで、 […]
Blog naszego rodaka mieszkającego w Irlandii i zajmującego się robieniem łuków do kyudo!


 • 2 czerwca 2020 2nd yumi – core
  The new core consists of two outer hardwood strips (mahogany?) and four inner strips made of bamboo. I thought about adding another strip made of (hard? soft?) wood right in the center but the core would get too thick – right now it is matching with the faces (sticking out by a 1-2mm each end) […]
 • 29 kwietnia 2020 Back to work
  It’s been a while. Time flies when you’re having fun, and certainly having a small child is a lot of fun. Now I have more time so I went back to the attic to restart the yumi project. The first yumi didn’t really work out and was not salvageable so I decided to make gomu […]

Znakomity blog na temat kyudo i kyujutsu. Detaliczne rozważania na temat Mokuroku. A zatem lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się Heki-ryu. Ale dla innych również bardzo interesujące.


 • 28 maja 2020 FÜNFUNDDREIßIG
  弓 返り – YUGAERI – Die Torsion des Bogens eine neue Sichtweise im MOMIJI KASANE Momiji Kasane reloaded
 • 1 maja 2020 VIERUNDDREIßIG
  矢通間 = YA TO MA,  der weit reichende Pfeil auf was es ankommt dabei : KATTE und Pfeilschaft Kapitel 11 MOKUROKU

Fajne króciutkie wpisy, cytaty, urywki myśli. Prawdziwie blogowo.

 • 23 czerwca 2020 Jouer la note
  L’arc et le tir ont deux points communs avec un instrument de musique. L’un à cordes frottées comme le violon ou, je préfère, la viole et l’autre à cordes frappées comme le piano ou la cithare. Le premier est dans le gant, le second sur l’arc. Tsurune, le rôle est inversé au piano puisque la … Lire la suite Jouer la note →
 • 12 czerwca 2020 Nombril De la cible
  A bien observer l’oeuil de son nombril pendant hassetsu, on lui trouve beaucoup de ressemblance avec le nombril de la cible. Le lien est fait par cette affinité entre nombrils, peut être même de la sympathie. Cette attention est très utile pour rendre son nombril être l’articulation principale des hassetsu.
Super blog Kyo (kolegi od Honda-ryu). Mnóstwo wiedzy. Tyle, że po chińsku… 🙂


Świetny angielskojęzyczny blog. Mnóstwo rzetelnych informacji podanych na wysokim poziomie.

Blog mieszkającego w Japonii gaijina (ZackyChan), który wykorzystuje czas na poznawanie budo.

Dość dawno nie aktualizowany (a szkoda…) blog Jean’a Murphy – wydawcy “The Journal of the South Carolina Kyudo Renmei”. Mimo wszystko warto zajrzeć bo sporo ciekawych przemyśleń.

AKTOP to skrót od L’Amicale de Kyudo Traditionnel d’Origine Protégée (czyli mniej więcej Przyjaciele Tradycyjnego Kyudo). Sporo ciekawych filmów i opisów dotyczących historii i tradycji.

Po japońsku

Senseia Kurosu przedstawiać w zasadzie nie trzeba (tym bardziej, że był w Polsce). Badacz kyudo, posiadacz olbrzymiej wiedzy i archiwum na ten temat, popularyzator i nauczyciel kyudo. Ale również instruktor nurkowania!

Blog działa od 2007 roku. Trzeba koniecznie najpierw przeczytać kim był Dongfang Bubai i obejrzeć filmik, gdzie widać pewną rzadką broń miotaną 🙂

Blog znanego Makinori Matsuo, niegdyś z Budo Daigaku a obecnie Tsukuba University, gdzie zajmuje się oczywiście kyudo.

Fajny blog o kyudo (chociaż forma nie powala…). Warto zajrzeć do archiwum.

Wpisy o kyudo przeplatają się z ekologią a nawet drukiem 3D. Ale warto wybrać fragmenty dotyczące fizyki strzelania.

Blog Senseia Sekine – wytrawnego znawcy Heki-ryu Insai-ha, nauczyciela na wielu europejskich seminariach Heki. Niestety od jakiegoś czasu nie aktualizowany.

Autor nazywający się “zziajanym tatuśkiem” 😉 postawił sobie za cel trafienie 100 strzał z rzędu. I udało mu się to osiągnąć! Kolejny cel to kolejne 100 trafień, ale tym razem w mniejsze (24 cm) mato.

Takahashi Daichi urodził się w 1989 roku. Jak na takiego młodziaka ma sporą wiedzę, którą dzieli się na blogu i filmikach.

Fajne uwagi Szymona Łuczyńskiego (po japońsku Yumi Simon) – renshi. Komentarze i wyjaśnienia do Kyohon, ale też mnóstwo fajnych porad i filmików.

Blog Pana Katō ze sklepu z kyudowym sprzętem w Nagoi. Pan Katō specjalizuje się z naprawianiu starych kyudowych kake i opisuje to z detalami.

W Ayame dobrze wiemy, że ładne dziewczyny też nieźle strzelają. A tu oficjalny blog Mai Hagimoto – modelki i osobowości radiowej. No i do tego 3 dan kyudo.

Kopalnia wiedzy kyudowej w dwóch odsłonach Yumihiki. Warto się zagłębić.

Fenomenalny blog panów Mine i Sakurai z Nagoi. Pierwszy zajmuje się Ogasawara-ryu, a drugi – Bisshu Chikurin-ha (linia Uozumi). Dużo wiedzą o koryu no i znają się z Senseiem Tokudą 🙂

Autor o swoim blogu: Chciałbym stworzyć miejsce, do którego mogę wrócić, gdy się zgubię, pamiętając o tym, co muszę zrobić, upraszczając rzeczy trudne do zrozumienia i utrzymując porządek w myślach o Kyudo.

Blog na wiele różnych tematów, ale część o kyudo (można wybrać kategorię) całkiem spora i z wieloma fajnymi informacjami i zestawieniami.

Blog (nadal aktywny) z 10-letnią historią to jest coś! Autor zapisuje swoje przemyślenia na temat różnych aspektów kyudo.