Mediateka – blogi

Home Mediateka – blogi

Jeśli znasz fajny blog poświęcony kyudo, który warto byłoby przeglądać – daj nam znać.
Poniżej nasz subiektywny wybór. Niektóre blogi (te aktywne) są odświeżane, do tych mniej aktywnych podajemy tylko link.

Inne języki

Dwujęzyczny (JP i EN) magazyn na temat kyudo.


Blog naszego rodaka mieszkającego w Irlandii i zajmującego się robieniem łuków do kyudo!


 • 2 czerwca 2020 2nd yumi – core
  The new core consists of two outer hardwood strips (mahogany?) and four inner strips made of bamboo. I thought about adding another strip made of (hard? soft?) wood right in the center but the core would get too thick – right now it is matching with the faces (sticking out by a 1-2mm each end) […]
 • 29 kwietnia 2020 Back to work
  It’s been a while. Time flies when you’re having fun, and certainly having a small child is a lot of fun. Now I have more time so I went back to the attic to restart the yumi project. The first yumi didn’t really work out and was not salvageable so I decided to make gomu […]

Znakomity blog na temat kyudo i kyujutsu. Detaliczne rozważania na temat Mokuroku. A zatem lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się Heki-ryu. Ale dla innych również bardzo interesujące.


 • 11 września 2020 SECHSUNDDREIßIG
  Invariante – rechter Winkel – Kreuz Invariant – L’angle droit – Croix In Metaphern denken ! Penser en métaphores ! INVARIANTEN RELOADED Invariants (en francais)
 • 28 maja 2020 FÜNFUNDDREIßIG
  弓 返り – YUGAERI – Die Torsion des Bogens eine neue Sichtweise im MOMIJI KASANE Momiji Kasane reloaded momiji kasane francais

Fajne króciutkie wpisy, cytaty, urywki myśli. Prawdziwie blogowo.

 • 22 września 2020 harmoniser
  « Harmoniser : mettre en concordance les espaces. » * « Un geste pas beau ne peut pas être efficace. »* *André Cognard Hanare dans la cohérence du corps. Il faut que je regarde ça dans la pratique.
 • 10 września 2020 Prendre un virage, tourner.
  Voici qu’il faut négocier le virage à angle droit dans quelques pas, sans ballotter, sans perdre équilibre et en restant centré. Ne pas oublier que le pied arrière tourne contre le talon du pied posé a terre. Avance le corps au dessus du dernier pied posé au sol. Lorsque le poids du corps est au … Lire la suite Prendre un virage, tourner. →
Super blog Kyo (kolegi od Honda-ryu). Mnóstwo wiedzy. Tyle, że po chińsku… 🙂


 • 19 września 2020 麻弦強度單位:「匁」
  我們可能會認為弦的強度單位會用「力」「斤」等,但傳統習慣上反而是 […]
 • 17 września 2020 日本弓道發展之Kyo見
  眾所皆知,日本弓道的發展史在弓道教本第一卷當中已有詳細敘述。本篇 […]

Świetny angielskojęzyczny blog. Mnóstwo rzetelnych informacji podanych na wysokim poziomie.

Blog mieszkającego w Japonii gaijina (ZackyChan), który wykorzystuje czas na poznawanie budo.

Dość dawno nie aktualizowany (a szkoda…) blog Jean’a Murphy – wydawcy “The Journal of the South Carolina Kyudo Renmei”. Mimo wszystko warto zajrzeć bo sporo ciekawych przemyśleń.

AKTOP to skrót od L’Amicale de Kyudo Traditionnel d’Origine Protégée (czyli mniej więcej Przyjaciele Tradycyjnego Kyudo). Sporo ciekawych filmów i opisów dotyczących historii i tradycji.

Blog Tajwańczyka profesjonalnie zajmującego się grami komputerowymi. Ale robi też dobre zdjęcia i zajmuje się kyudo, więc fragment poświęcony japońskiemu łucznictwu godny polecenia.

Po japońsku

Senseia Kurosu przedstawiać w zasadzie nie trzeba (tym bardziej, że był w Polsce). Badacz kyudo, posiadacz olbrzymiej wiedzy i archiwum na ten temat, popularyzator i nauczyciel kyudo. Ale również instruktor nurkowania!

Blog działa od 2007 roku. Trzeba koniecznie najpierw przeczytać kim był Dongfang Bubai i obejrzeć filmik, gdzie widać pewną rzadką broń miotaną 🙂

Blog znanego Makinori Matsuo, niegdyś z Budo Daigaku a obecnie Tsukuba University, gdzie zajmuje się oczywiście kyudo.

Fajny blog o kyudo (chociaż forma nie powala…). Warto zajrzeć do archiwum.

Wpisy o kyudo przeplatają się z ekologią a nawet drukiem 3D. Ale warto wybrać fragmenty dotyczące fizyki strzelania.

Blog Senseia Sekine – wytrawnego znawcy Heki-ryu Insai-ha, nauczyciela na wielu europejskich seminariach Heki. Niestety od jakiegoś czasu nie aktualizowany.

Autor nazywający się “zziajanym tatuśkiem” 😉 postawił sobie za cel trafienie 100 strzał z rzędu. I udało mu się to osiągnąć! Kolejny cel to kolejne 100 trafień, ale tym razem w mniejsze (24 cm) mato.

Takahashi Daichi urodził się w 1989 roku. Jak na takiego młodziaka ma sporą wiedzę, którą dzieli się na blogu i filmikach.

Fajne uwagi Szymona Łuczyńskiego (po japońsku Yumi Simon) – renshi. Komentarze i wyjaśnienia do Kyohon, ale też mnóstwo fajnych porad i filmików.

Blog Pana Katō ze sklepu z kyudowym sprzętem w Nagoi. Pan Katō specjalizuje się z naprawianiu starych kyudowych kake i opisuje to z detalami.

W Ayame dobrze wiemy, że ładne dziewczyny też nieźle strzelają. A tu oficjalny blog Mai Hagimoto – modelki i osobowości radiowej. No i do tego 3 dan kyudo.

Kopalnia wiedzy kyudowej w dwóch odsłonach Yumihiki. Warto się zagłębić.

Fenomenalny blog panów Mine i Sakurai z Nagoi. Pierwszy zajmuje się Ogasawara-ryu, a drugi – Bisshu Chikurin-ha (linia Uozumi). Dużo wiedzą o koryu no i znają się z Senseiem Tokudą 🙂

Autor o swoim blogu: Chciałbym stworzyć miejsce, do którego mogę wrócić, gdy się zgubię, pamiętając o tym, co muszę zrobić, upraszczając rzeczy trudne do zrozumienia i utrzymując porządek w myślach o Kyudo.

Blog na wiele różnych tematów, ale część o kyudo (można wybrać kategorię) całkiem spora i z wieloma fajnymi informacjami i zestawieniami.

Blog (nadal aktywny) z 10-letnią historią to jest coś! Autor zapisuje swoje przemyślenia na temat różnych aspektów kyudo.