Mediateka – blogi

Home Mediateka – blogi

Jeśli znasz fajny blog poświęcony kyudo, który warto byłoby przeglądać – daj nam znać.
Poniżej nasz subiektywny wybór. Niektóre blogi (te aktywne) są odświeżane, do tych mniej aktywnych podajemy tylko link.

Inne języki

Dwujęzyczny (JP i EN) magazyn na temat kyudo.


 • 3 czerwca 2022 【取材】弽師 元則
  先代の輝則氏より弽つくりを引き継いだ元則氏。 丁寧に手縫いで仕上がった弽は恐ろしい程に縫いが細かく、使い手の馬 […]
 • 6 maja 2022 【取材】澤山弓弦製作所
  創業は100年近く。和弓弦のシェアの半数を占める澤山弓弦製作所。 伝統的な麻弦を筆頭に、響や弓神といった聞き馴 […]
Blog naszego rodaka mieszkającego w Irlandii i zajmującego się robieniem łuków do kyudo!


 • 17 lutego 2022 Yumi making: bow drying and shaping (2nd Yumi)
  I let the yumi dry for 2 days. I set up hari-dai and started very gently to stretch the upper limb, pumping it up and down 15cm, each time a little bit lower. The bow gave in but the resistance was unexpectedly high. For comparison I stretched my 20kg yumi and it felt like the […]
 • 13 lutego 2022 Yumi making: glueing the full bow (2nd Yumi)
  Hibernation ended in Ireland on one of January’s Friday (with the PM’s announcement on dropping almost all restrictions). On Saturday we got together with the group and on Sunday we had a first Kyudo practice in almost 2 years. It is now taking place weekly and is going very well, even if we lost some […]

Znakomity blog na temat kyudo i kyujutsu. Detaliczne rozważania na temat Mokuroku. A zatem lektura obowiązkowa dla wszystkich interesujących się Heki-ryu. Ale dla innych również bardzo interesujące.


 • 23 stycznia 2022 ZWEIUNDFÜNFZIG
  中 段 – CHUDAN  彀 – YAGORO 見る – MIRU drei elementare Übungsschwerpunkte chudan – yagoro – miru  
 • 23 grudnia 2021 EINUNDFÜNFZIG
  いかに せん : ikani sen : Gibs auf ! wann es sinnlos ist weiterzumachen mugonka 5

Fajne króciutkie wpisy, cytaty, urywki myśli. Prawdziwie blogowo.

 • 27 maja 2022 Energie spirituelle…
  « Les nourritures ingérées ne sont pas qu’alimentaires ; elles sont aussi émotionnelles, affectives, intellectuelles, spirituelles ( [◔」◔]  la spiritualité est une nourriture qui alimente les sentiment et les émotions?). L’homme dégage de l’énergie en marchant, en respirant, en dansant… » ([◔」◔]  le kyudo dégage de l’énergie spirituelle) L’énergie selon Bergson: Comme il existe une énergie électrique, il existe une énergie spirituellePoursuivre la lecture de "Energie spirituelle…"
 • 15 maja 2022 Un mental perçant.
  Le mental droit dans la cible. Dire et faire sont tellement différents, même reproduire est difficile. Une situation de tension mentale ou d’urgence vitale aide beaucoup. Reste à rencontrer une telle situation pour en saisir sa substance et la reconnaitre. Encore que la reconnaitre met de la distance avec l’instant. Le conte du maitre archerPoursuivre la lecture de "Un mental perçant."
Super blog Kyo (kolegi od Honda-ryu). Mnóstwo wiedzy. Tyle, że po chińsku… 🙂


Świetny angielskojęzyczny blog. Mnóstwo rzetelnych informacji podanych na wysokim poziomie.

Blog mieszkającego w Japonii gaijina (ZackyChan), który wykorzystuje czas na poznawanie budo.

Dość dawno nie aktualizowany (a szkoda…) blog Jean’a Murphy – wydawcy “The Journal of the South Carolina Kyudo Renmei”. Mimo wszystko warto zajrzeć bo sporo ciekawych przemyśleń.

AKTOP to skrót od L’Amicale de Kyudo Traditionnel d’Origine Protégée (czyli mniej więcej Przyjaciele Tradycyjnego Kyudo). Sporo ciekawych filmów i opisów dotyczących historii i tradycji.

Blog Tajwańczyka profesjonalnie zajmującego się grami komputerowymi. Ale robi też dobre zdjęcia i zajmuje się kyudo, więc fragment poświęcony japońskiemu łucznictwu godny polecenia.

Po japońsku

Senseia Kurosu przedstawiać w zasadzie nie trzeba (tym bardziej, że był w Polsce). Badacz kyudo, posiadacz olbrzymiej wiedzy i archiwum na ten temat, popularyzator i nauczyciel kyudo. Ale również instruktor nurkowania!

Blog działa od 2007 roku. Trzeba koniecznie najpierw przeczytać kim był Dongfang Bubai i obejrzeć filmik, gdzie widać pewną rzadką broń miotaną 🙂

Blog znanego Makinori Matsuo, niegdyś z Budo Daigaku a obecnie Tsukuba University, gdzie zajmuje się oczywiście kyudo.

Fajny blog o kyudo (chociaż forma nie powala…). Warto zajrzeć do archiwum.

Wpisy o kyudo przeplatają się z ekologią a nawet drukiem 3D. Ale warto wybrać fragmenty dotyczące fizyki strzelania.

Blog Senseia Sekine – wytrawnego znawcy Heki-ryu Insai-ha, nauczyciela na wielu europejskich seminariach Heki. Niestety od jakiegoś czasu nie aktualizowany.

Autor nazywający się “zziajanym tatuśkiem” 😉 postawił sobie za cel trafienie 100 strzał z rzędu. I udało mu się to osiągnąć! Kolejny cel to kolejne 100 trafień, ale tym razem w mniejsze (24 cm) mato.

Takahashi Daichi urodził się w 1989 roku. Jak na takiego młodziaka ma sporą wiedzę, którą dzieli się na blogu i filmikach.

Fajne uwagi Szymona Łuczyńskiego (po japońsku Yumi Simon) – renshi. Komentarze i wyjaśnienia do Kyohon, ale też mnóstwo fajnych porad i filmików.

Blog Pana Katō ze sklepu z kyudowym sprzętem w Nagoi. Pan Katō specjalizuje się z naprawianiu starych kyudowych kake i opisuje to z detalami.

W Ayame dobrze wiemy, że ładne dziewczyny też nieźle strzelają. A tu oficjalny blog Mai Hagimoto – modelki i osobowości radiowej. No i do tego 3 dan kyudo.

Kopalnia wiedzy kyudowej w dwóch odsłonach Yumihiki. Warto się zagłębić.

Fenomenalny blog panów Mine i Sakurai z Nagoi. Pierwszy zajmuje się Ogasawara-ryu, a drugi – Bisshu Chikurin-ha (linia Uozumi). Dużo wiedzą o koryu no i znają się z Senseiem Tokudą 🙂

Autor o swoim blogu: Chciałbym stworzyć miejsce, do którego mogę wrócić, gdy się zgubię, pamiętając o tym, co muszę zrobić, upraszczając rzeczy trudne do zrozumienia i utrzymując porządek w myślach o Kyudo.

Blog na wiele różnych tematów, ale część o kyudo (można wybrać kategorię) całkiem spora i z wieloma fajnymi informacjami i zestawieniami.

Blog (nadal aktywny) z 10-letnią historią to jest coś! Autor zapisuje swoje przemyślenia na temat różnych aspektów kyudo.

Dość świeży blog Pana Hiroaki z Nara. Ale sporo fajnych materiałów wrzuca i przypomina.