Większość kyudowych grup w Polsce żyje w jakiejś symbiozie ze szkołami (zwykle korzystając ze szkolnych sal). Jako że zaczął się właśnie nowy rok szkolny, więc wypadałoby poświęcić chwilkę na nabór nowych członków. Ciekawi jesteście jak to się robi w Japonii?
Przede wszystkim należy przypomnieć, że japoński rok szkolny nie zaczyna się tak jak u nas (we wrześniu lub dla studentów w październiku) ale (i to nie jest Prima Aprilis!) pierwszego kwietnia i składa się z trzech trymestrów.
W szkołach i na uczelniach istnieje całe mnóstwo najróżniejszych klubów i kół zainteresowań, które rywalizują z sobą o potencjalnych nowych kolegów i koleżanki. Pojawiają się zatem ulotki, plakaty, odbywają się pokazy, często na kształt targów zainteresowań. Ale idąc z duchem czasu – również promocyjne filmiki i teledyski. Niektóre z nich dość proste (pokazy zdjęć z muzyką w tle) ale niektóre naprawdę godne obejrzenia (ze względu na pomysł, humor a czasem i realizację techniczną).
Oglądając takie 弓道部 PV (kyudo-bu promo video) czasem trudno powstrzymać się od uśmiechu. Ale dla zrozumienia pewnych idei i przekazów trzeba koniecznie pooglądać trochę japońskich reklam telewizyjnych. To jest zupełnie inny świat niż to, co możemy zobaczyć u nas.
Wstąpienie do klubu (szczególnie budo) to jednak również zupełnie co innego, niż zapisanie się do naszego SKS czy AKS. Zaczyna się naprawdę ciężka praca, niejednokrotnie wyraźnie widoczna „fala” (w odnoszeniu się starszych do młodszych), mozolne treningi (czasem kosztem resztek wolnego czasu). Ale zaczyna się też przynależność i współtworzenie grupy, co w Japonii jest niezmiernie ważne.
Członkostwo w niektórych klubach (znowu szczególnie budo) nierzadko traktowane jest jako dodatkowa rekomendacja przy wyborze kandydatów do pracy po studiach. Jeśli ktoś przetrwał w klubie przez cały okres studiów to na pewno umie ciężko pracować, poświęcić się dla społeczności i wykazać hart ducha.
Wybrałem kilka klipów, które moim zdaniem pokazują przekrojowo te ciut fajniejsze PV. Podoba się to, że widać na nich radość. Zarówno z tworzenia filmiku ale i z tego, że są częścią fajnej grupy. A o to w głównej mierze chodzi.
Na dokładkę jeszcze połowa naszych ulubionych kyudowych youtuberów czyli Kaiza opowiada właśnie na ten temat. W opisie pod filmem (trzeba obejrzeć przez YouTube!) znajdziecie listę 13 nowych PV z różnych japońskich uczelni. Ciekawy jestem, który klip spodobał się Wam najbardziej. Z pewnością jest tam kilka fajnych pomysłów ?
Europejskie klipy są całkiem inne (zwykle to relacje lub mini-reportaże). Ale chciałem pokazać Wam jeden, który zawsze poprawia mi humor. Nie tylko dla tego, że widziałem jak powstawał, ale również ze względu na fajnie dobraną muzykę i sprawną realizację. Wspomnienie z seminarium Honda-ryu w Londynie oczami (i sprzętem) Jana Urbanowskiego. Dajcie głośniej i włączcie full screen 🙂
Na koniec jeszcze jeden ważny punkt pod rozwagę. Jak wiecie Polskie Stowarzyszenie Kyudo jest od 2018 roku należy do Międzynarodowej Federacji Kyudo. Ciekawy jestem ilu członków PSK zdarzyło się przeczytać konstytucję IKYF ?
A tam dość ważne (w kontekście rozważanych tu tematów) zapisy! Zwróćcie uwagę na paragraf 7 artykułu 3 w załączniku nr 2, mówiącym o amatorstwie:
Article 3. Member Organizations of IKYF shall not include the following persons in their membership. Even if such a person has already become their member, the Member Organization may cancel his or her membership in the case that he or she falls under any of the following:
(1) Persons who allow their names, photos or achievements in competitions for advertisements without approval of the Member Organization they belong to
(2) Persons who receive material advantage for their preparation or participation in competitions without prior approval by the Member Organization they belong to
(3) Persons who exchange their awards or supplementary prizes for money
(4) Persons who participate in competitions that IKYF or the Member Organization they belong to prohibit them from participating in
(5) Persons who act significantly against the spirit of fair play by doping or through acts of violence during competition
(6) Persons who received or currently receive money for acting as a kyudo coach
(7) Persons who use uniforms or kyudo equipment with commercial advertisements or have others use such uniforms or equipment
(8) Persons who violate the Olympic Charter and wounded their dignity or credit as competitors
Zresztą przestudiowanie raptem kilkunastu stron całego dokumentu też nie będzie stratą czasu. Zatem zachęcamy.
No i oczywiście podzielcie się z nami waszymi promocyjnymi wyczynami! Ayame szykuje akcję na październik.