Rok drewnianego smoka

Rok drewnianego smoka

Łącząc tradycje wschodu i zachodu w naszym kyudowym środowisku tradycyjnie w pierwszą niedzielę nowego roku spotykamy się w Mysiadle na Turnieju Noworocznym. Według kalendarza chińskiego nowy rok rozpocznie się ciut później, bo 10 lutego 2024 i będzie to rok drewnianego smoka. Według astrologii chińskiej drewno kojarzy się z zielenią, dlatego rok 2024 jest też nazywany rokiem zielonego smoka. Zupełnie przypadkiem niektórzy dopiero dzisiaj zauważyli, że na herbie gminy Lesznowola (gdzie znajduje się Mysiadło) widnieje właśnie zielony smok. Podobno na świecie nic nie dzieje się przypadkiem.

Nasz turniej rozpoczął się od uroczystego otwarcie w postaci makiwara sharei – ceremonialnego strzelania do słomianego celu. Jako ite wystąpił Andrzej Pindur, daiichi kaizoe Michał Mazurek,  daini kaizoe Krzysztof Haczek. Więcej o tej uroczystej formie poczytajcie w naszym starszym wpisie o makiwarze.

Podczas turnieju uczestnicy wystrzelili 468 strzał z czego 144 były celne. Pierwsze miejsce zajął Bogdan Mytnik z warszawskiego klubu Tametomo. O drugie, trzecie i czwarte miejsce była pełna emocji dogrywka. Ostatecznie drugie miejsce (o grubość jednej strzały) ustrzelił Krzysztof Haczek z Tametomo, a nasz Maks zajął trzecią pozycję.

Komplet historycznych wyników znajdziecie tutaj.

Gdy emocje opadły przyszedł czas na “Golden Mato”. Podczas tej konkurencji wszyscy uczestnicy strzelali do złotej tarczy o średnicy 9 cm. Kolejność wyznaczał stopień dan oraz staż, czyli jak długo uczestnicy praktykują kyudo – od najmłodszych do najstarszych. Niespodziewanie nasze golden mato, które zupełnie przypadkiem było przymocowane na azuchi tuż pod zielonym smokiem z herbu Lesznowoli, wyszło z tej konkurencji nawet nietknięte. Miejmy nadzieję, że to dobry znak! Czyż nasz smok nie uchronił złotej tarczy przed zgubą? Choć w zasadzie to smoka powinniśmy ustrzelić według starej tradycji

Smok jest potężnym stworzeniem w mitologii chińskiej, reprezentującym odwagę, szlachetność, honor, szczęście i sukces. Rok 2024 zapowiada się jako pełen nowych możliwości i energii potrzebnej do realizacji marzeń. To też świetny czas na rozpoczęcie czegoś nowego – zapraszamy na treningi kyudo!

Więcej zdjęć – oczywiście w naszych galeriach. A żeby zwyczajowi stało się zadość – uzupełniliśmy również galerię z przed 10 lat. Wówczas Turniej Noworoczny (jedyny raz) odbywał się na Białołęce. Ważną częścią było wówczas socjalne spotkanie w poprzedzający wieczór, które tradycyjnie odbywało się w gościnnych progach Budojo i tamtejszej jurty.

Turniej Noworoczny 2014

 

Jeszcze więcej zdjęć z tego wydarzenia jest w tej galerii. Łezka się w oku kręci… 🙂

A dla tych, którzy lubią liczby – podsumowanie Naczelnego Statystyka Adama znajdziecie na stronie Gengetsu.