Wiosenne seminarium Kyudo – 2017

Wiosenne seminarium Kyudo – 2017

20-21 maja odbyły wiosenne warsztaty Kyudo prowadzone przez Sensei John C. Bush oraz Sensei Jeff Humm. Podobnie jak w zeszłym roku seminarium odbyło się w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle pod Warszawą.

Warsztaty rozpoczęły się od pokazu w wykonaniu obu sensei’ów, po czym nastąpił czas na zaprezentowanie umiejętności uczestników w taihai Harmonia ciała w ruchu, patrz: kihon taikei.. Kolejność wejść była ustalona wcześniejszym przyznawaniem numerów startowych. Następnie nastąpił czas na refleksje i konstruktywne wytykanie błędów przez naszych mistrzów. Po treningu chodzenia i ćwiczenia poszczególnych elementów hassetsu Osiem części z których składa się poprawny strzał. Ashibumi, dozukuri, yugamae, uchiokoshi, hikiwake, kai, hanare, zanshin., oraz oddychania, mieliśmy okazję doszlifować detale, dzięki czemu w następnej turze mieliśmy okazję poprawić niedociągnięcia i poprawić to co nie wyszło w taihai Harmonia ciała w ruchu, patrz: kihon taikei. za pierwszym razem. Później przyszła pora na trening umiejętności strzeleckich, gdzie każdy – dosłownie – mógł poczuć fachową rękę jednego z mistrzów na sobie.

Dzień drugi rozpoczął się drugim pokazem mistrzów, tym razem prezentujących styl Honda. Po pokazie, już niemal do końca seminarium ponownie nastał czas trenowania umiejętności strzeleckich, gdzie Sensei John C. Bush oraz Sensei Jeff Humm zamieniali się w żywe protezy i łamali nas jak na kole tortur, co skutkowało tym, że strzała leciała tam gdzie miała polecieć. Tudzież przewiązując strzelca w pasie szarfą ciągnąc ją do podłogi pomagali wzmocnić nasze dozukuri, podstawę wszystkiego. Seminarium zakończyliśmy turniejem Momote Shiki, gdzie podzieleni na trzy ekipy rywalizowaliśmy drużynowo. Turniej miał charakter towarzyski, a nagrodą było samo uczestniczenie w nim.

Cóż można jeszcze rzec, jeśli ktoś wrócił z zakwasami nie tylko w rękach, to znaczy, że chyba było dobrze. Trening i nauki zostaną zapamiętane na długo oraz zaimplementowane w przyszłości co pomoże nam udoskonalić technikę, ducha oraz własne ki.

Aby tego dokonać nie należy jednak zapominać o kilku rzeczach, o których namiętnie wspominał John C. Bush:

1 – determinacja
2 – ruch z bioder
3 – dozokuri
4 – mezukai / praca oczu
5 – oddech
6 – wyczucie czasu
7 – zanshin Ósma podstawowa pozycja hassetsu. Stan ducha i ciała natychmiast po tym jak ya została wystrzelona. po każdym ruchu
8 – pewność ruchów

Do zobaczenia za rok.