Yudansha rośnie

Yudansha rośnie

Pisaliśmy w skrócie o tym, jak przebiegały tegoroczne egzaminy na stopnie dan. ANKF po raz pierwszy w historii postanowiła sprawdzić umiejętności kandydatów używając do tego celu nagrań wideo.

W normalnych warunkach egzamin na stopnie 1-5 dan ma pozornie dość prosty przebieg. Wszyscy kandydaci w 4 lub 5 osobowych tachi (grupach) wykonują taihai wg określonego schematu (shinsa no maai czyli tempo egzaminacyjne). Kandydaci na stopnie 1-3 zdają w keikogi, 4-5 dan – w kimonach (ale tylko w Japonii, bo poza Japonią egzamin w kimonie – nie wiedzieć czemu – jest dopiero na 5 dan). Zatem oprócz znajomości hassetsu i oddania „dwóch równych strzałów” trzeba jeszcze wykazać się umiejętnością współpracy w grupie, opanowania kihontai, orientacją w shajo.

Druga część to egzamin pisemny. Kandydaci otrzymują dwa pytania, na które należy napisać odpowiedź. Jedno z nich dotyczy bardziej strony „technicznej”, drugie jest bardziej ogólne.

W tym roku zdający stawali przed kamerą pojedynczo, oddawali dwa strzały i wychodzili z kadru. Z jednej strony było łatwiej (bo wykonanie całego taihai niejednokrotnie spalało potencjalnych kandydatów), z drugiej jednak trudniej (bo kamera stała idealnie na wprost, więc widać było jak na dłoni wszystkie niedociągnięcia, a komisja mogła w razie wątpliwości odtworzyć nagranie powtórnie).

W formie zdalnej można było zdawać w tym roku tylko na 1 i 2 dan.

Adepci musieli odpowiedzieć na następujące pytania:

Shodan:

  1. List the Shahō-Hassetsu in the correct order and explain Dōzukuri.
  2. What was your motivation (reason) for starting Kyudo?

Nidan

  1. Explain Toriyumi no Shisei (the bow holding posture).
  2. What do you think of Kyudo practice?

No i kilka dni temu otrzymaliśmy wreszcie wyniki!

W naszej ayamowej yudansha zaszły następujące zmiany:
Shodan: Klaudia Gabara i Jacek Marcinia
Nidan: Filip Benedykczak, Zosia Foryś, Tomek Kawełczyk, Ola Łągwa i Maksym Mikulski.

Serdeczne gratulacje! Oby tak dalej!

Ogólnie w Polsce przybyło 12 shodanów i 14 nidanów, w czym mieliśmy niemały udział (Suiren Kraków 8, Ayame Łódź 7, Umemi Warszawa 5, OSA Opole 2, Tametomo Warszawa 2, Tengukai Poznań 2) 🙂

Comments are closed.