Ogasawara Kiyomoto

Urodził się w 1980 roku w Tokio jako pierwszy syn Kiyotada Ogasawara. Jest XXXII zwierzchnikiem szkoły etykiety, łucznictwa i łucznictwa konnego Ogasawara-ryū. W wieku trzech lat Kiyomoto rozpoczął treningi łucznictwa konnego (yabusame). Będąc w V klasie szkoły podstawowej po raz pierwszy brał czynny udział w rytuale Yabusame dla świątyni Tsurugaoka Hachimangū w Kamakurze.
Po ukończeniu Osaka University School of Engineering Science uzyskał tytuł doktora neurobiologii na Tsukuba University. Przestrzegając reguły rodziny Ogasawara, że „nie należy utrzymywać się z nauki Kyū-hō ( etykiety, łucznictwa i łucznictwa konnego)”, pracuje obecnie dla firmy farmaceutycznej, badając leki na raka, a w weekendy przekazuje dziedzictwo i nauki Ogasawara-ryū kolejnym pokoleniom.
Co roku Pan Ogasawara bierze udział w rytuałach dla ponad 45 świątyń w całej Japonii. Pełni jednocześnie rolę managera dla grupy tradycyjnego łucznictwa konnego w Japan Women’s College of Physical Education. W celu wspierania działań Ogasawara-ryū stworzył w 2008 roku organizację non-profit – Szkołę Ogasawara-ryū – stając się jej pierwszym Prezesem. Odpowiada za planowanie i promocję zajęć z etykiety i aktywizację lekcji dla dzieci. Udziela się również podczas seminariów dla szkół i społeczności lokalnych.
W dążeniu do rozpowszechniania kultury japońskiej w świecie współpracuje z jedenastoma innymi rodzinami, odgrywającymi również wielowiekową rolę w nauczaniu tradycyjnych japońskich sztuk. Jest też autorem lub współautorem następujących książek i DVD (po angielsku):
About the Ogasawara-ryū Ogasawara-ryū Etiquette for Washoku, the Cuisine of Japan -The Etiquette of the Samurai Ogasawara-ryū Arts DVD Ogasawara-ryū Reihō, Conduct of the Samurai
Ponadto jest autorem kilku prac po japońsku m.in. (tytuły w tłumaczeniu) How to Build a Tireless Body: Practical, Efficient and Beautiful Japanese Physical Etiquette (Aspect, Inc.) and Graceful Manners for Sophisticated Adults – The Ogasawara Way (Nippon Jitsugyo Publishing).