Kyudo Time – dopełniacz

Home Kyudo Time – dopełniacz

Tematy nie związane bezpośrednio z kyudo (czyli budo ogólne)

Budō Kenshō

Budō Kenshō

23 kwietnia 1987 dziesięć japońskich organizacji związanych z budo podpisało Kartę Budo. Dokument, do którego warto zaglądać.

Blogi o budo

Świetny blog i ważny z kilku powodów. Po pierwsze – dziewczyny. Po drugie – taż z Łodzi 🙂 A po trzecie – mądrze piszą.


  • 22 maja 2020 „Ostateczne usprawiedliwienie się wobec nieba i ludzi”
    Seppuku, czyli coś więcej niż samobójstwo. Czyn, w którym jest dużo więcej symboliki, niż mogłoby się wydawać. Był to przywilej samurajów świadczący o tym, że to oni decydują o swoim życiu. Demonstrowali tym samym siłę ducha, samokontrolę i pogardę wobec śmierci. Artykuł „Ostateczne usprawiedliwienie się wobec nieba i ludzi” pochodzi z serwisu Samurajki.

Też blog redagowany przez kobietę, ale tym razem uzbrojoną. W miecz.


  • 17 maja 2020 Bushido – samurajski ethos sprzeczności?
    Bycie samurajem, to prawdziwy ciężar – powiedział umierający Shinzaemon Shimada, bohater filmu „13 zabójców”. Leżąc w błocie i krwi, wyczerpany po makabrycznej walce, zdążył jeszcze przed ostatnim tchnieniem powiedzieć swojemu…

Niestety od dawna nie aktualizowany blog Wayna Muromoto – jednego z lepszych znawców budo. Ale w dalszym ciągu mnóstwo ciekawych rzeczy do czytania.

Nazwisko Radzikowski z pewnością ma polskie korzenie. Ale (chyba przybrane?) imię Saneteru – już niekoniecznie. Ale blog dość fajny. I dojo między Nara i Osaka więc może będzie szansa na odwiedziny?


  • 1 czerwca 2020 Saya no uchi
    I train to strike correctly. I perform keiko to understand the angles of my sword. Swordsmanship and sword combat at that the center of my life, however I am not interested in performing violence on others. There is a saying prevalent in swordsmanship, Saya no uchi de katsu, victory without drawing the sword. I see […] The post Saya no uchi appeared first on Shinkan Ryū Kenpō.